75 000 лв непохарчени за зимно поддържане на пътища до март т. г. отиват за Ковид дейности. Това реши общинският съвет в Монтана на последното си редовно заседание за 2020 г. Съветниците разрешиха още размествания в бюджета и прехвърлиха още 14 500 лв в сметката за отпускане на еднократни помощи при раждане на дете, тъй като предвидените 35 000 лв не стигат за всички родители подали документи.
Коригирани бяха и капиталовите разходи, като за паметник на Георги Александров се осигуряват 2 000 лв. А предвидените 38 000 лв за подмяна на специалната настилка на операционната зала в МБАЛ”д-р Ст. Илиев,” отиват за оборудване на PCR лаборатория в болницата.
Със 183 000 лв до 883 000 лв се увеличават средствата за направения това лято ремонт на ул. „Н. Вапцаров”.
От предвидените за ул. „Диана” 1 000 000 лв са похарчени 140 000 лв., а към определените 800 000 лв за ремонт на бул. „Арнолди” се прехвърлят още 677 000 лв. Така сумата за обновяването на булеварда става 1 477 000 лв.
Икономисаните 54 000 лв в дейност „Здравни кабинети в детски градини и училища” се разпределят между 12-те детски градини в общината, като всяка ще получи по 4 500 лв.
Други 50 000 лв от издръжката на детските ясли и 15 000 лв от Историческия музей ще отидат за плащане от общината на сметки към „Топлофикация”.
Съветниците разрешиха да бъде удължени с още една година договорите на наемателите на 9 временни търговски обекти в различни райони на града. Месечните им наеми са между 1.50 и 4 лв / кв м.
Общинският съвет одобри предложение частен имот в „Младост 2” предназначен за „складове и обществено обслужване”да бъде разширен със 167 кв м, за сметка на второстепенни улици. Тъй като улиците са публична общинска собственост, а допълнителната част е „с отпаднала необходимост от ползването й като улица”, теренът става частна общинска собственост и ще бъде приобщен към частния имот.
След решение на настоятелството на НЧ”Разум”, съветниците одобриха предложение за ” учредяване право на ползване на читалищната сграда от община Монтана за срок от 8 години”. Това се налага заради подготвяния проект „Развитие на културния живот в Монтана чрез инвестиции в културната инфраструктура”. Промяната в статута на ползване на сградата ще бъде вписана в търговския регистър. Така за определения срок общината се задължава да поддържа имота, да плаща данъците и таксите, както и да получава приходите от него.
Общината ще кандидатства с пореден проект по програма „Крсива бъэлгария“ – за основен ремонт на Детска ясла 1.
Приета бе и Наредба за ветеринарно-санитарните изисквания при отглеждане на животни и птици на територията на общината. Според нея за лични нужди могат да се отглеждат 3 прасета, 2 крави до 10 овце, кози и зайци, 50 кокошки и 100 пилета. Стартовите глобите за нарушителите са от 50 до 500 лв и от 150 до 1 000 лв при повторно нарушение.
Кметът информира съветниците, че е избран за зам. председател на региналния съвет за развитие. Съветът одобрява проетки, планове и стратегии за развитие на Северозападния район за планиране финансирани от ЕС и включва областите Видин, Монтана, Враца, Плевен и Ловеч.
„Годината беше уникално сложна и ако кметът и общинския съвет бяха спрели работа, беше спряно разчистването на незаконни гаражи и бараки, градът ни нямаше да изглежда такъв къкъвто е „каза в края на заседанието председателят на общ. съвет инж. Иво Иванов благодари на колегите си за работата през 2020 г.
Я питайте г-н Живков в Пъстренците ще прави ли парк или всичко остана обещание? Тогава защо бутна гаражите? Нали иска да сме зелен град? Ами без паркове не става