
100 лв е такса ще плащат собствениците на автомобили, за да си ги вземат от наказателния паркинг. Към тази сума ще се добавят и по още 2 лв за всеки час престой на репатрирания автомобил – нарушител. Това е записано в Наредбата за реда на престоя и паркирането на ППС в Монтана приета на днешното заседание на Общинския съвет. Освобождаване на блокирано със скоба колело на автомобил – нарушител ще струва 36 лв. Повреждането или отстраняването на скобата ще носи глоба от 300 лв.
В „синята зона”, срещу 2 лв/час ще могат да паркират ППС до 3,5 тона и автобуси с до 12 места.
В наредбата са посочени зоните за платено паркиране, както и реда за осигуряване на „индивидуално паркомясто”, „служебен абонамент” срещу месечна или годишна такса, както и местата за „ безплатно паркиране на автомобили за хора с увреждания.”
Описан е и режима за локално преференциално платено паркиране за ППС, чийто собственици са с адрес попадащ в „синя зона”.
Неправилно паркиралите ще плащат глоба от 10 до 50 лв.
За улеснение на шофьорите ще бъде активирана и система за SMS паркиране, ще има и паркомати, от които шофьорите срещу заплащане ще получават талон за паркиране. Талон ще може да се купува и от хората, които обслужват паркингите. „Очаквам системата да заработи през месец май,“ заяви кметът пред съветниците. И допълни, че 82% от гражданите одобрявали това. Всичко това ще прави новото общинско предприятие „Градска мобилност”, в което по думите на кмета ще работят „строги хора с опит”.
Вдигат се и таксите за допълнителни занимания в детските градини. Цената за изучаване по желание на чужд език, спорт, танци и художествени дейности от 2 лв за учебен час от 30 мин става 3 лв. За логопед за едно дете при занимания в група до 5 деца от 5 лв, таксата става 7, индивидуални занимания с логопед от 10 лв стават 12 лв за учебен час от 30 мин. Същите са цените и за работа с психолог. Промяната е приета, след като 12 директори на детски градини от общината са представили подписка с искане за нови, по-високи цени.
Съветниците приеха и отчетите на четири от общинските фирми.
„Самостоятелна медикотехническа лборатория” с четирима души персонал отчита загуба за 2022 г. от 123 000 лв, средната заплата там е 1 008 лв, като за година е нараснала с 58 лв.
„Общински пазар” с 12 служители отчита печалба за миналата година от 26 000 лв, средната заплата е 1 034 лв, с 38 лв по-висока от тази през 2021 г.
„Регионално депо за отпадъци” с 33 души персонал, печалба за 2022 г. 300 000 лв, средна заплата 1 282 лв, при 1 067 лв за 2021 г.
„Технологичен парк” с 3 души персонал, средна заплата 3 670 лв, при 1 308 лв за 2021 г. Печалбата за миналата година 23 000 лв.
Дружествата, които отчитат печалба ще внесат 50 % от нея като дивидент в общината. Управителите им ще получат по 10 % допълнително заплащане от отчетената счетоводна печалба.
Приет бе и отчет за изпълнение на Програмата да намаляване нивата на ФПЧ 10 и ПАВ във въздуха за периода 2019-2023 г. До момента в изпълнение на програмата са подменени 302 печки на твърдо гориво в 152 домакинства, като в общината са постъпили общо 717 заявления за подмяна на отоплителни уреди. За 2021 г. са отчетени 52 превишения на средно денонощните норми за съдържание на ФПЧ10 във въздуха на Монтана, при 53 за 2020 г. Според действащите норми за относително безопасни се смятат не повече от 32 превишения годишно. В отчета е посочено още, че в Монтана миналата година ученици и доброволци са засадили 10 брезички на бул. „Х. Димитър” и 30 в Слънчевата градина.
Съветниците приеха предложението Монтана да участва като партньор на италианската община Нарни в проект „Европейски градски игри на открито“ по програма ЕРАЗЪМ+ – Европейски спортни събития с нестопанска цел, Прието бе общината да кандидатства за саниране на сградата на Младежкия дом и спортна зала „Младост”.
Коментари в сайта