
Шумът по натоварените улици в Монтана е над допустимите 60 децибела. На кръстовищата превишенията са с над 20 – 25 децибела.Повече зелени площи и дървета, поставяне на ограничители на пътното платно и подобряване организацията на движението – това препоръчват специалистите за намаляване на шума.
Шумът е измерен в петнайсет пункта – в жилищни зони, около училища, паркове и лечебни заведения. Във всички точки, в близост до автомобилен трафик , стойностите превишават стандартите. Рекордно е шумовото замърсяване в района на парка „Свети Дух”. При норма за паркови зони от 45 децибела, стойностите там са над 70 децибела. Край болницата “Д-р Стамен Илиев” превишението е с над 18 децибела
„Мониторинг на шума се извършва всяка година. Стойностите остават повишени, при различните зони и територии. След като се изготви доклада той се изпраща на кмета на общината за предприемане на необходимите мерки и действия”, обяснява Тихомир Макариев, дир. „Обществено здраве” в РЗИ – Монтана.
Според действащата наредба мерките предписани от Регионалната здравна инспекция са препоръчителни. Но, многократно нарасналия трафик и светофарите, където шумът от изчакващите автомобили е потискащ, все повече налагат мерки от страна на властите.
„Шумът се отразява на здравето, пречи на съня , нарушава функциите на нервната, сърдечно съдовата и ендокринната ситема, като цяло върху качеството на живот,” предупреждава Лора Филипова, РЗИ – Монтана
За да подобри жизнената среда всяка община трябва не само да има, но и да изпълнява план за действия за намаляване на шума в околната среда, както и да контролира ефективно предписаното в наредбата за опазване на обществения ред. Там са определени часовите зони, в които гражданите трябва да ограничават шумните дейности. Сред тях вътрешни и външни ремонти и битови тържества.
Коментари в сайта