Трудно ли е да подадеш документи за лична карта, или да платиш сметката си за мобилен телефон.? Защо хората толкова ценят музеите и какво можем да открием там ?
Всяко дете може лесно да отговори на тези въпроси. Но има и други, вече пълнолетни деца, които трябва да научим да се справят с ежедневните задачи и отношенията гражданин – институция. С това са се заели група майки и техни съмишленици от сдружението „Бъдеще за всеки”.С финансовата подкрепа на БАЛИЗ /Българска Асоциация за лица с интелектуални затруднения/ това лято те са помогнали на 10 пораснали вече деца да се справят с прости, но важни задачи. Проектът – застъпничество и самозастъпничество цели подобряване качеството на живот на младежи с интелектуални затруднения и техните семейства. В началото лектори са запознали участниците с техните права, с работата на местните и държани власти. Младежите придружени от родители и доброволци са имали среща в областната управа, с кмета на община Монтана, били са в Паспортна служба на МВР, в Районната служба пожарна безопасност, в офиса на мобилен оператор. Цялата група е посетила Природонаучния музий в Белоградчик и самозастъпническа организация – Видин. Резултатът – първи стъпки и придобити начални умения за самостоятелно вземане на решения.
В заключителната пресконеренция на проекта се включиха представители на местни институции и организации: отдел „Закрила на детето“, Зона За крила, Бюро по труда – Монтана, журналисти. Компютърна презентация запозна присътващите с дейностите, целите и резултатите от проекта.
След поредния успешно приключил проект сдружението „Бъдеще за всеки” – Монтана изпълнява следващия. Майките, организирали се още през 2002 г., вече по-смело запознават специалните си деца с живото извън дома.
Коментари в сайта