
в катедралния храм „Св. вмчк Димитър Солунски” – Видин ще обикаля епархията. Шествието й вече започна от с. Долни Лом, където тя бе в 10.00 часа. В 13.00 часа иконата пристигна в Чипровци, където е изложена за поклонение в храм „Възне сение Господне” . В 15.00 часа ще гостува в Чипровския анастир „Свети Йоан Рилски”. В 8.30 часа в неделя чудотворната икона ще бъде изложена в храма „Св. Св. Кирил и Методий” в Монтана.
Народната етимология свързва името на този празник с преобразяването на времето от лято в есен. Християнският календар пък отбелязва едно от бележитите събития в християнската митология – Преображението Господне, което утвърждава представата за Исус като Божи син. Българите вярвали, че от този момент денят започва да намалява, змии и гущери се изпокриват по дупките си, лястовиците отлитат на юг, за първи път се вкусва грозде. Срещу Преображение небето се отваряло и Господ се явявал на божата врата. ако някой види това, се сбъдва всичко, което си нарече. В старо време, на някои места в Родопите, за курбан убивали пчелен кошер и меда носели на попа да го освети, преди да го раздадат.
В малките градове и села на България все още са живи колоритните народни обичаи, свързани с Преображение Господне. Правят се панаири, разменят се животни и стоки. Някога на Преображение момите и ергените се сговаряли за годежи и женитби. Според традиция от най-дълбока древност женитбите се правели през септември, за да се роди дете през юни и невястата да се захване за работа през усилния летен период.
Вярва се още, че ако някой се разболее, натопява се връзка сушени плодове, болният пие от водата и болестта се преобразява. Всеки трябва да се размисли, да си спомни, че е имало много случаи, когато е бил лош и ето, сега е времето да се преобрази, да стане по-добър.
Коментари в сайта