Проверката на икономическа полиция за причинителя на епидемичвния взрив от салмонела в средата на април все още не е приключила. Случаят започна на 18 април, когато няколко десетки работници от фирма „БКК96” в Монтана потърсиха лекарска помощ заради стомашни проблеми. По-къ сно стана ясно , че всички те са яли картофени кюфтета , приготвени в кухнята на фирма „Фалкон”. Сместа за крокетите е приготвена предния ден и е съхранявана продължително време преди пърженето. Недостатъчна е и термичната обработка на самите картофени кюфтета. В нито една от суровините вложени в кюфтетата обаче не е изолиран причинител на салмонела. Установена е салмонела и стафилококи в работници от кухнята. От това обаче не може категорично да се направи заключението , че те са причинили разпространението на заболяването. Работниците са лекувани, изследвани и в момента са напълно здрави. Това каза директорът на РЗИ д.-р Даниела Караилиева.
Общо 96 души, консумирали картофени кюфтета са потърсили лекарска помощ. 71 от тях са лекувани в болница. Салмонела ентеридитис е доказана с лабораторни изследвания в 51 от случаите. Регионалната здравна инспекция не е наложила санкции на фирмата. Всички резултати от проверки и изследвания са пратени в икономическа полиция, потвърди д-р Д. Караилиева. „Няма данни за наличие на салмонела в продуктите вложени в картофените кюфтета”, каза шефът на Областната дирекция за контрол на храните д-р Герго Гергов.
Заключението от проверките, както и протоколите от изследванията на яйцата и деликатесния продукт /сирене/ произведен от „Хранинвест , вложени в картофените кюфтета също е пратено в икономическа полиция.. Един акт от 1 000 лева е наложила на фирма „Фалкон” Областната дирекция за контрол на храните. Глобата е заради неустановен произход на продуктите, уточни д-р Г. Гергов. Предстои. Когато икономическа полиция приключи проверката, ще е внесе в прокуратурата. На база събраните данни прокуратурата ще прецени дали и срещу кого да повдигне обвинение. .




Коментари в сайта