ЗАТВАРЯТ МИНАТА В ЧИПРОВЦИ, СЪКРАЩАВАТ 107 РАБОТНИЦИ

Публикувано на 28/01/2016 10:10
/ прегледи: 1 975
/ коментари: 1 / в Общество, Събития
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Солвей“ прекратява добива на флуорид в Чипровци заради изчерпване на залежите от качествена руда за калциев флуорид, намаленото търсене и ниски цени на пазара. Това съобщават от ръководството на „България Флуорид“ ЕООД, което е част от белгийската „Солвей“.
До края на март 107 от 116-те работници ще получат уведомление за прекратяване на трудовите им договори. Девет служители ще бъдат ангажирани да осъществят поддържащите дейности в мината до окончателното й затваряне.
Компанията се ангажира да работи върху ограничаване на своето въздействие върху околната среда в съответствие с българското законодателство и Плана за затваряне и рекултивация на мината, се уточнява в прессъобщението.

„България флуорит” получи концесия за проучване и добив на калциев флуорит в района на Чипровци. От рудата се извлича флуороводородна киселина – важен компонент за производството на керамика, пластмаса, фармацевтични продукти и оптика. Добивът на руда годишно трябваше да достигне 50 000 т.

През 2013 г. „България флуорит” бе обявена за инвеститор на годината

Share Button

Коментари в сайта

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


ДРУГИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ