
В Монтана бе представена монографията на проф. дин Веселин Янчев „Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание“. Монографията развенчава митовете за. „Септемврийско въстание“ от 1923 г. и „разкрива ролята на Комунистическия интернационал и неговата безцеремонна и безотговорна намеса във вътрешно-политическия живот на суверенната българска държава.“
„Това е нова интерпретация , която представя много нови факти за събитията от септември 1923 г. „ каза доц. дин Ваня Иванова, дир. на Исторически музей, Монтана
В монографията си проф. Веселин Янчев разглежда събитията от по-различен ъгъл, не от идеологизираната точка на жертвите, а от гледна точка на държавата и ролята на армията при потушаването на бунтовете, които обхващат голяма част от страната. Изданието е плод на 10 годишно проучване на литература и исторически документи. Регионът попада в центъра на изследването.
„Тук най-дълго продължава съпротивата от 23 до 27 септември, на днешния ден преди 100 години армията влиза в града. След 27 септември няма активна съпротива, има прочистване на районите, в книгата, аз съм опитал да проследявам събитията по дни”, каза проф. В. Янчев.
Антифашистко ли е Септемврийското въстание от 1923 г.? Проф. Веселин Янчев е категоричен. „Не може да се говори за фашизъм на власт в България, правителството не може да бъди определено по никакъв начин като фашистко , това е един от опитите да се изтъкне че в България едва ли не от 23 до 44 г. има фашизъм и да се оправдаят всички действия срещу държавата и срещу властта”..
Какви са уроците за поколенията 100 години по-късно?„ В страна с демократичен и правов ред проблемите не могат да се решават с оръжие и насилие. Защото насилието поражда насилие, защото травмите от насилието са много по-големи и невъзвратими от това по какъв начин гласуваме. „
Коментари в сайта