Aктуални данни за времето в цялата страна, по Черноморието, на Балканите и в Европа вече можем да видим на табло над входа на общината. В реално време то показва и температурите в различни райони на България. Данните се обновяват в различна периодика – между 10 и 30 минути. Няма да се отчи тат данни за системата за ранно предупреждение, свързани с опасно замърсяване на въздуха или наводнения.
Монтирането на екрана е първият практически резултат от подписания между община Монтана и БАН договор за съвместна дейност. Откриването му даде началото на Деня на българската наука в нашия град, който включва и научна конференция на тема “Среща на култури през хилядолетията в област Монтана”.
Първите официални прогнози за времето тук се правят от 1892 година, когато към местната пощенска станция е открита метеорологична станция. Век по-късно синоптичната станция в Монтана става хидрометеорологична обсерватория. В нея работят – една синоптична, три климатични станции и една агрометеорологична станция. В различни точки на региона има седем дъждомерни станции и два хидроучастъка.
Най-старите са във Вършец, където синоптична станция е открита през 1911 г. и дъждомерна във Вълчедръм открита през 1915 г.




Коментари в сайта