ЧИТАЛИЩНИЯТ ДУХОВ ОРКЕСТЪР РАДВА МОНТАНЧАНИ НА ПРАЗНИКА

Публикувано на 22/09/2011 14:02
/ прегледи: 61
/ в Архив
novini-montana

Хора, маршове, полки и танга  подбрани специално за днешния празник, изпълни преди обяд в градската градина Духовият оркестър при читалище „Разум 1883″ – Монтана.  Малко преди медните инструменти да огласят центъра, областният управител Ивайло Петров заедно с депутатите от ГЕРБ Искра фидосова и Димитър Аврамов поднесохо цветя пред паметника на загиналите във войните.

Дали заради нажежените политически страсти или поради  някаква друга причина, за предстоящите почивни дни в Монтана не са предвидени никакви други  културни  прояви.

На 22 септември 1908 г. в църквата „Св. Четиридесет мъченици“ в Търново е обявена Независимостта на България. Мястото е избрано специално, за да се подчертае приемствеността със средновековната българска държава. България е обявена за царство, а княз Фердинанд Първи приема титлата „цар на българите“. В издадения от него манифест се казва: „Въодушевен от това свято дело и за да отговаря на държавните нужди и народното желание, с благословията на Всевишния, провъзгласявам съединената на 6 септемврий 1885 г. България за Независимо българско царство и заедно с народа си вярвам, че този ни акт ще намери одобрение от Великите сили и съчувствие на целия просветен свят“. 

  

Share Button

Коментари в сайта

Все още няма коментари в сайта, вашият коментар може да е първият.


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


ДРУГИ ПОДОБНИ ПУБЛИКАЦИИ