С театрализация на текстове от „Ние врабчетата” на Йордан Радичков днес куклен театър ююю”Патилан” – Монтана ще отбележи 40 години от създаването си. За начало на куклено-театралната дейност в Монтана е приета датата февруари 1970 година, когато е към читалище „Разум” е сформирана трупа от 8 човека. Пръв ръководител е Лиляна Пройкова.
Актьорите са авматьори затова те веднага се квалифициат в едномесечен курс и тогава се подготвя пиесата „Червената шапчица”.
Още през 1968 година обаче, в читалището работи куклено – театрален състав под ръководството на Петрана Соянова. Два сезона съставът играе чешката пиеса за деца „Таралеж – съдия” и с нея дори участва в национални прегледи.
Цялата история на куклено – театрълната дейност в монтана е изпъстрена с много трудности , липса на достатъчно средства, липса на нормални условия за репетиции и представления. Въпреки това съставът продължава да работи, успешно се изявява и в чужбина, радва най-малките жители на града и областта.




Коментари в сайта